Střízlivění z představ o americké výjimečnosti, které začalo v lednu, bylo dominantním vlivem na kapitálových trzích i v únoru. Prezident Trump sice slibuje, že pomocí cel a dalších nepřátelských opatření vůči ostatním zemím přinese Američanům blahobyt, investoři si však jeho záměry zatím vykládají opačně.
Americký index S&P 500 v únoru ztratil 1,4 procenta, zatímco Evropa vzrostla o 3,3 procenta a Čína posílila o 11,5 procenta. Kromě politiky nového prezidenta může být důvod k letošním pohybům i mnohem prozaičtější. Nadhodnocení amerických akcií relativně vůči zbytku světa dosáhlo enormních hodnot a trhy tento extrém korigují.
Zajímavý pohled na toto téma přinesla nedávná analýza od Gavekal, která ukazuje, ze kterých zemí v různých časech pocházelo 10 největších firem světa. Nyní nám přijde normální, že jsou to firmy americké. V roce 1990 bylo v top desítce 8 firem japonských. V roce 2010 byly americké pouze 3, zbytek byla Čína, Evropa nebo třeba Brazílie. Aktuálně jsou kromě saúdského Aramco v top 10 pouze firmy z USA.
Za pozornost též stojí vyfukování spekulativní akciové mánie. V posledních dnech prudce klesají velmi populární pákové ETF na vybrané sektory nebo dokonce na jednotlivé akcie, navíc velmi volatilní tituly jako je Tesla, Palantir či Nvidia. Některé takové ETF v únoru ztrácely i více než 40 procent. V době, kdy drobní investoři hledají maximální výnosy a možná i pobavení, je zajímavé sledovat chování zkušených matadorů. Warren Buffett dále navyšuje hotovost, která nyní dosahuje už 345 miliard dolarů, tedy více než polovinu jím spravovaného majetku!
Slavit mohou evropští investoři. Růst z posledních dní vynesl akciový index EuroStoxx nejvýše za posledních 25 let (bez dividend). Tento milník může sloužit též jako varování pro některé méně zkušené nebo začínající investory, kteří věří tomu, že koupit celý index a držet jej, je bezstarostná cesta k blahobytu. Tato strategie je dlouhodobě úspěšná. Jen někdy vyžaduje větší dávku trpělivosti. Třeba 25 let čekání, než se dostanu „na své“.
Po výrazných mínusech z předchozích měsíců přinesly investorům radost dluhopisy. V průměru globální dluhopisový index posílil v únoru o 1,4 procenta a americké dlouhodobé státní dluhopisy dokonce zhodnotily o více než 5 procent. Příčinou je zejména výrazné zhoršení statistik o sentimentu spotřebitelů i podnikatelů v USA.
V nesnadných únorových podmínkách Champions Fund vzrostl o 0,42 % (odhad managementu) na 2,87 % od počátku roku. Pětiletý průměrný výnos se nyní pohybuje na 10,2 % ročně čistého. Zajímavé plusy v únoru přinesly například obchody s akciemi v Evropě a Číně, americkými dlouhodobými státními dluhopisy, zlatem a přispěla i řada ochranných obchodů na pokles amerického akciového trhu.
Portfolio fondu je i nadále nastaveno značně opatrně větší vahou hotovosti, dluhopisů a aktivní strategií managed futures. Váha zlata byla snížena.