Inflační rozpočtová a měnová politika v říjnu nesvědčila dluhopisům ani akciím

Dění na kapitálových trzích v říjnu bylo značně rozkolísané s negativním závěrem měsíce. Akcie své plusy z počátku měsíce nakonec odevzdaly a ztratily v říjnu zhruba 1 procento, měřeno nejznámějším indexem S&P 500. Dluhopisové trhy zaznamenaly jeden z největších výprodejů za několik let, když například americký třicetiletý státní dluhopis ztratil přes 5 procent. Naopak barometrům znehodnocení papírových peněz se v říjnu nebývale dařilo. Zlato zapsalo další historický rekord, když posílilo o 4 procenta a bitcoin připsal dokonce 10 procent.

Za zmíněnými pohyby stojí především obavy investorů z dopadů rozpočtových a měnových politik většiny států. Strašení mnoha analytiků, že se může vrátit druhá inflační vlna jako v 80. letech minulého století, dostává reálnější kontury. Vypadá to, že se vlády i centrální banky o zopakování tohoto scénáře všemi silami snaží. Vlády utrácejí na dluh tempem, které bylo dříve obvyklé jen v dobách recese, válek nebo globální epidemie. Avšak nyní jsme v situaci téměř plné zaměstnanosti a světová ekonomika roste. Do toho se přidávají centrální banky se snižováním úroků. Půlprocentní sražení úroků americkým Fedem pak v tomto kontextu působí nikoliv jako panický záchranný krok, ale spíše jako přilévání oleje do inflačního ohně, který stále hoří v důsledku extrémního utrácení států na dluh. Zvolení Trumpa, navíc s velmi silným mandátem, je pak další kamínek do inflační mozaiky.

Champions Fund v říjnu klesl o 1,24 % (neoficiální odhad managementu) a od počátku roku tak snížil zisky na 5,38 %, průměr za posledních 5 let je aktuálně 9,0 % ročně čistého. Hlavní příčinou poklesu byly obchody ve strategii managed futures, kde se nedařilo v obchodech s akciovými indexy a státními dluhopisy na vzestup a nepomohl ani prudký obrat trendu amerického dolaru. Pozitivně naopak přispěl růst ceny zlata a pokles některých zemědělských komodit.

Aktuální alokace fondu je stále poměrně defenzivní se snížením akciové složky a zvýšením váhy hotovosti. Hotovost nyní tvoří zhruba třetinu portfolia, což se může při očekávání inflačního scénáře zdát podivné. Je to dáno tím, že očekáváme inflaci v ekonomice, nikoliv na akciových trzích. Podobně divný názor má i Warren Buffett, který celý letošní rok prodává akcie, a to nebývalým tempem. Zbavuje se ve velkém akcií blue chip firem jako jsou Apple nebo Bank of America. I když jde o kvalitní a dobře řízené firmy, problémem je jejich aktuální cena. Akcie mnoha firem se obchodují podle mnoha ukazatelů relativně nejdráže v historii. Budoucí zhodnocení investora se odvíjejí nejen podle budoucích zisků, ale neméně důležitě podle toho, za jakou cenu je koupil. Mnoho propočtů indikuje, že celkové zhodnocení amerických akcií při nákupu za současné ceny bude v příštích 10 letech velmi podprůměrné, zřejmě na nižších jednociferných hodnotách. Tedy s výnosem obdobným úroku z hotovosti. Rádi budeme šílenci spolu s nejúspěšnějším investorem všech dob, který nyní drží třetinu svého impéria v hotovosti.

No items found.
Zpět na seznam článků

Domluvte si setkání

Zkontaktujte nás a nezávazně Vám na osobní schůzce nebo přes video konferenci zodpovíme Vaše dotazy a sdělíme další podrobnosti o fondu, jeho investiční strategii a způsobu investování.
Konzultace zdarma
© Copyright Bohemian Empire, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Všechna práva vyhrazena.