Při pohledu na závěrečné skóre akciových trhů za srpen by šlo snadno dojít k závěru, že se jednalo o celkem klidný měsíc. Index S&P 500 vzrostl za měsíc o 1,8 %, tak kde je nějaký problém? Detailní pohled na dění uvnitř měsíce však vykresluje zcela odlišný obrázek. Ten samý index byl v průběhu srpna také 7,9 % ve ztrátě. Technologický NASDAQ ztrácel až 11 % a japonský index Nikkei byl v jednom okamžiku o 22 procent (!) níže vůči hodnotě z počátku měsíce. Volatilita v srpnu byla extrémní. Burzovní statistici informovali, že krátkodobý vzestup a pád známého indexu volatility VIX byl dokonce největší v historii, když během několika dnů vzrostl z 15 na 65 a pak se vrátil zpět. Japonské akcie zažily největší výprodej od krachu burzy v roce 1987.
Zásadní otázkou je, zda se jedná o nahodilý výkyv, nebo zda jde o předzvěst něčeho většího. V tomto kontextu stojí za pozornost nebývalé hromadění hotovosti Warrena Buffetta. Ten v posledních měsících prodával ve velkém akcie Apple a dalších firem a nyní sedí na 278 miliardách hotovosti. To je více než čtvrtina majetku jeho impéria Berkshire Hathaway. Jde nejen o rekordní objem hotovosti v absolutní částce, ale i procentuálně vůči celému portfoliu. I když „věštec z Omahy“ v rozhovorech zarputile popírá, že by kdy dělal nějaké ekonomické předpovědi a hotovost drží jen proto, že nemůže najít ke koupi firmy za rozumnou cenu, vybízí nás k ostražitosti. Zhruba čtvrtinu v hotovosti držel Buffett již jednou. V roce 2005. Trvalo dva roky, než se jeho předtucha vyplnila v podobě největší hospodářské krize od roku 1929.
Odhad výkonnosti Champions Fund za srpen je -0,7 %, což představuje +5,2 % od počátku roku. Negativně přispěla strategie managed futures, které prospívá období stabilních trendů vzhůru či dolů, nikoliv krátkodobá volatilita proti trendům. Největší mínusy zde byly zaznamenány na akciových indexech, měnách, ropě a některých dluhopisech. I tak je tato strategie letos 9 procent v plusu. Nedařilo se též v bitcoinu, který klesl o 11 procent. Naopak pozitivně přispěly k výkonnosti zlato, dlouhodobé americké dluhopisy, obchod s britskou librou a kávou na vzestup a sójovými boby na pokles.
Champions Fund zůstává naladěn opatrně a podobně jako Warren Buffett aktuálně drží 25 % portfolia v hotovosti. Naopak akciová složka zůstává velmi podvážená. Důvodem je řada obav o výši výnosů akciového trhu v delším horizontu. Různé valuační modely naznačují, že koupit akcie za současné ceny implikuje nízký nebo dokonce nulový výnos v desetiletém horizontu. Oproti tomu hotovost nese bez rizika solidní jistý výnos a zároveň slouží jako opce na příležitosti, které potenciálně mohou přijít v podobě levnějších cen akcií nebo jiných aktiv.