V červenci Champions Fund stagnoval, zisky na akciích, kovech a bitcoinu v závěru měsíce korigovaly

I když předmětem této zprávy je zhodnocení vývoje na trzích a v portfoliu Champions fund za červenec, vzhledem k dění na trzích v posledních dnech bude zřejmě většinu čtenářů zajímat, co se děje nyní. Tomu je přizpůsoben obsah této zprávy.

Masivní výprodeje na akciových trzích a dalších aktivech zvyšují nervozitu a všichni se ptají co se děje a proč. Odpověď jednou větou není zas tak složitá: ceny akcií se odchýlily od reality a nyní korigují. Pro hlubší pochopení tohoto tvrzení je však vhodné podrobnější vysvětlení.

Na předraženost akcií upozorňujeme již delší dobu a v posledních měsících dále narůstala, v čele s technologiemi a americkým trhem. Skoro každý ukazatel fundamentální analýzy již delší dobu signalizuje, že jsou ceny mnoha akcií nafouknuté mimo realitu. Známý analytik John Hussman různými výpočty (např. zde: You're Soaking in It - Hussman Funds) ukazuje, že současné výrazné nadhodnocení amerických akcií indikuje, že výnos indexu S&P 500 v dalších 10 letech bude záporný. To je extrémní názor, avšak i mnohem jednodušší ukazatele vyznívají značně negativně. Například poměr ceny akcií k tržbám (price/sales) u indexu S&P 500 dosáhl před pár dny hodnotu 3. Dlouhodobě průměrná hodnota je 1,75, což naznačuje aktuální předraženost akcií o 70 procent. K podobnému závěru lze dojít i při použití známého Buffettova indikátoru, tedy poměru ceny akcií k velikosti ekonomiky. Ten v případě amerických akcií nyní dosahuje 180 procent. Za významné nadhodnocení se přitom považuje již úroveň nad 150 procenty. Nelze se tedy divit samotnému autorovi tohoto pravidla, že ve druhém kvartálu prodal polovinu akcií Applu. Buffett určitě nepochybuje o kvalitě této firmy. Jen možná pochybuje o udržitelnosti této vysoké ceny.

Řídí se tedy známým investorským pravidlem, že se nakupuje, když v ulicích teče krev, a naopak prodává, když jsou investoři chamtiví a v euforii. A ta je v posledních měsících enormní. Nejde jen o dojem při čtení zpráv a příspěvků investorů na sociálních sítích, jako například nedávný příspěvek vlivného investičního influencera, že „naskakuje na vlnu“ AI akcií. I data potvrzují bující spekulaci. Například objem obchodů s opcemi s nulovou dobou expirace trhají rekordy. Tyto opce jsou podobné koupi loterijního tiketu, protože vývoj ceny za jediný den je nahodilý. Jiným příkladem je popularita ETF fondu, který investuje do jediné akcie: NVDA. A rovnou s dvojitou pákou. Investoři a spekulanti v posledním roce viděli v jakémkoliv poklesu trhu jasnou příležitost k nákupu. To způsobilo, že v červenci index S&P vykázal již 356 dní bez poklesu přes 2 procenta. Předchozí výskyt podobného období s velmi nízkou volatilitou skončil v únoru 2018 výrazným propadem trhů a extrémním nárůstem volatility označovanou jako Volmageddon, kde některé významné fondy využívající pákový efekt zkrachovaly.

Zdánlivě nekonečný růst akcií a dalších aktiv je též hnán tzv. carry obchody. Ty jsou možná tou pravou příčinou a epicentrem aktuálních událostí. V těchto obchodech si investor půjčí peníze v měně s nízkým úrokem a investuje je do aktiv s vysokým zhodnocením. Například si půjčí japonský jen s úročením kolem nuly, smění do dolarů a nakoupí akcie či dluhopisy. Dokud japonský jen oslabuje, vydělává dvakrát. Jednak inkasuje výnosy z koupených aktiv a jednak vrátí méně, protože půjčené peníze zatím znehodnotily. Problém nastává, když hudba přestane hrát. A k tomu zhruba od poloviny července dochází. Bank of Japan několikrát intervenovala ve prospěch své měny a v minulém týdnu dokonce zvýšila úrokové sazby. Naopak po špatných ekonomických statistikách je téměř jisté, že americké úroky se budou v září snižovat a možná i o půl procenta. To vede k prudkému posílení japonského jenu proti dolaru. Hudba přestala hrát a mnoho lidí hledá volnou židli, na kterou by si mohli sednout. V rychlosti prodávají aktiva, která tímto způsobem nakoupili, kupují japonský jen a modlí se, ať se jim papírové zisky nerozplynou nebo nepřemění ve výrazné ztráty.

Index strachu, jak se říká indexu VIX, který měří volatilitu amerického akciového trhu, dnes vzrostl nejvíce od vypuknutí Covidu nebo velké finanční krize v roce 2008. Pozitivní je, že k žádné konkrétní ekonomické nebo geopolitické události nyní nedošlo. Vše naznačuje, že jde „pouze“ o masové uzavírání mnoha otevřených obchodů na mnoha trzích, které bylo velkou měrou hnáno předchozí spekulací. Pokud se neukáže nějaká „černá labuť“, o které dosud nevíme, mělo by se chování trhů uklidnit a stabilizovat. To však neznamená návrat k předchozímu stavu bující spekulace. Předražená aktiva bude gravitace přitahovat k jejich správné hodnotě a mohou stagnovat nebo dále korigovat. Jako vždy i v této mimořádné a turbulentní době se vyplatí diverzifikovat portfolio mezi různá aktiva a aktivní investiční strategie, o což se v portfoliu Champions Fund snažíme.

V červenci portfolio Champions Fund vykázalo zhruba nulový výsledek (odhad výkonnosti -0,15 %), což představuje výnos 5,68 % od počátku roku. Pětiletý průměr netto výkonnosti se nyní pohybuje na 8,6 % p. a. Pozitivně v červenci přispěl růst cen státních dluhopisů, zlata a obchody na pokles cen kukuřice, sóji a pšenice. Naopak poklesy vykázaly obchody se stříbrem, mědí, komoditními indexy a obchody na posílení amerického dolaru.  Za pozornost stojí zmínit, že se v prvních týdnech výkonnost fondu pohybovala i přes 3 procenta v plusu, po korekci akciového trhu, drahých kovů a bitcoinu se však vrátila k nule a žádná ze složek nepřispěla více jak půl procentem k celkové výkonnosti fondu jak kladně, tak záporně. Portfolio zůstává nastavené opatrně s největší vahou do strategie managed futures (25 %), drahých kovů (24 %), dluhopisů (22%). Akciová složka je snížená, naopak váha hotovosti je aktuálně 21 %.

No items found.
Zpět na seznam článků

Domluvte si setkání

Zkontaktujte nás a nezávazně Vám na osobní schůzce nebo přes video konferenci zodpovíme Vaše dotazy a sdělíme další podrobnosti o fondu, jeho investiční strategii a způsobu investování.
Konzultace zdarma
© Copyright Bohemian Empire, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Všechna práva vyhrazena.