V listopadu Champions Fund těžil z růstu bitcoinu, akcií a některých komodit

Listopadové dění na kapitálových trzích bylo bezpochyby určeno výsledkem amerických voleb. Nejen vítězství Donalda Trumpa, ale získání republikánské většiny v obou komorách Kongresu bylo pro trhy značně překvapivé, soudě podle bouřlivé reakce trhů po oznámení volebních výsledků. Nejpozitivněji reagovaly americké akcie a kryptoměny. Vidina nižších daní i regulací se propsala nejvíce do kurzů akcií menších a středních společností, ty větší již byly drahé předtím a zřejmě moc daní neplatí. Index akcií malých firem v USA si připsal 11 procent a i celý index S&P 500 zaznamenal výjimečných 5,9 procenta za měsíc. Ne všem akciím se však dařilo a globálně diverzifikovaný investor mnohde i ztrácel. Například akcie na rozvíjejících se trzích v listopadu klesly o 3,6 procenta a v mínusu skončilo i Japonsko. Největším šlágrem měsíce se však stal bitcoin, který posílil o 37 procent a dosáhl historického milníku 100 tisíc dolarů.

Champions Fund byl před klíčovými volbami nastaven opatrně, aby i při případném povolebním dramatu byl kapitál ochráněn. I přes mnoho pojistných obchodů, které se následně ukázaly jako kontraproduktivní, fond v listopadu připsal 1,43 % (neoficiální odhad managementu) a od počátku roku aktuální zhodnocení dosahuje 7 %, průměr za posledních 5 let je nyní 9,0 % ročně čistého. Největší zhodnocení v měsíci přinesla alokace do bitcoinu. Ta při maximálních cenách kolem 100 tisíc dolarů dosahovala až přes 7 procent fondu a byla proto výrazně zredukována. Zajímavé zisky portfolio realizovalo též na akciových obchodech v základní části portfolia i ve strategii managed futures. V té se rovněž velmi dařilo na dvou komoditách, které svým zhodnocením zdatně sekundovaly bitcoinu. Kakao vzrostlo v listopadu o 37 procent a káva o 30 procent a v obou trzích jsme byli aktivní. Naopak největší mínusy přinesl propad ceny zlata, které má velkou váhu v portfoliu a jeho bezpečnostní role v „risk-on“ listopadu nebyla investory ceněna. Stejně tak velké mínusy přinesly i pojišťovací předvolební obchody, které příznivý výsledek měsíce zredukovaly.

Navzdory velmi pozitivní reakci amerických akcií a dolaru na Trumpovo vítězství je třeba nezapomenout, že stále existuje vysoká míra nejistoty ohledně domácí a zahraniční politiky USA a reakcí ostatních regionů. Zatímco politika „America first“ může vést k pokračující výjimečnosti USA napříč třídami aktiv, je otázkou, zda při valuacích akcií na násobku 22x budoucích zisků oproti 13x v Evropě a 12x na rozvíjejících se trzích není již velká část optimismu započtena. Proto budeme pokračovat v globální diverzifikaci a opatrném přístupu při současných velmi našponovaných valuacích amerického akciového trhu. Považujeme za vhodné též bedlivě sledovat dění v Číně, kde se na jedné straně objevují další velmi negativní zprávy z ekonomiky, ale na druhé straně právě z tohoto důvodu jsme svědky stále odvážnějších kroků státní podpory. Je otázkou, zda tamní aktiva nejsou v podobném momentu, jako americká aktiva v roce 2009. Čínské stimulace mohou mít rovněž zajímavý dopad na ceny komodit, které jsou nyní oproti jiným aktivům relativně levnější.

No items found.
Zpět na seznam článků

Domluvte si setkání

Zkontaktujte nás a nezávazně Vám na osobní schůzce nebo přes video konferenci zodpovíme Vaše dotazy a sdělíme další podrobnosti o fondu, jeho investiční strategii a způsobu investování.
Konzultace zdarma
© Copyright Bohemian Empire, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Všechna práva vyhrazena.